Szlaki turystyczne i...

Chałupy

Historia Chałup

Galerie

schowek jest pusty

CAMPINGI

(2)


INNE

(1)


PENSJONATY i WILLE

(3)


POKOJE GOŚCINNE

(7)


Już
teraz
możesz
dodać swój obiekt do
naszego serwisu.  Dzięki licznikowi
odwiedzin poznasz moc naszego serwisu...

Historia Chałup

Chałupy wcześniej nazywały się Budziszewo i Ceynowy od nazwisk mieszkających tu rybaków.  Nazwę Chałupy oficjalnie noszą od 1920r. Powstanie wsi Budziszewo jest związane z budową twierdzy Władysławowo przez króla Władysława IV. W dokumencie z 1678 roku Budziszewo pojawiło się przy okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego królowi polskiemu. Mieszkało tam wówczas 4 rybaków. W drugiej połowie XVIII wieku było już tu 11 domów rybackich. Każdy rybak płacił podatek i musiał składać dziesięcinę z połowu ryb. Pod koniec XIX w. Ceynowie mieszkało 70 rybaków. W latach 1872-1887 była to najmniejsza wieś na półwyspie i liczyła 200 mieszkańców.

Za czasów Królestwa Polskiego Chałupy stały się dobrami rycerskimi należącymi do Rzucewa. Mieszkańcy wsi byli wolni i nazywali swoją osadę wsią szlachecką. Chałupy należały kolejno do rodu Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich. Pod zaborem pruskim właścicielem wsi był von Belowa, później odsprzedał ją właścicielowi Rekowa za 500 talarów. Ponieważ wieś była biedna, a koszty utrzymania jej były wyższe od  zysków, sprzedawano ją za coraz niższe ceny. Ostatni właściciel berlińczyk, który nabył wieś za 1350 marek, porzucił ją i wyjechał. Dlatego do dziś każdy rybak w Chałupach uważa się za właściciela gruntu, na którym stoi dom i obejście.

Chałupy mają także niechlubną przeszłość. To tu  1836 roku odprawiono ostatni w Polsce sąd nad czarownicą. Historia ta została opisana nawet w polskiej literaturze. Wspomina o niej Stefan Żeromski w "Wietrze od morza" i Wanda Brzeska w powieści "Sprawa gminy Ceynowa". Wdowę po rybaku Krystynę Ceynowę oskarżono o czary. Dowodami na to było to , że nigdy nie chodziła do kościoła, a na jej kominie siadały wrony. Mieszkańcy wsi przeprowadzili tzw. „próbę wody”. Ponieważ wrzucona do wody kobieta nie utonęła, był to dowód na to, że była czarownicą. Mieszkańcy wsi pobili ją wiosłami i wtedy kobieta utopiła się. Na szczęście władze natychmiast zareagowały. Prowodyr zajścia sopocki znachor został skazany na dożywotnie więzienie, a dla oświecenia ludu we wsi wybudowano szkółkę parafialną.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej roździelczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdj.

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa oferta promocyjnaogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360mapyinnedodaj swój obiekt teraz

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c